• Ροή Ειδήσεων
  • Παναιτωλικός
  • Super League
  • Super League 2
  • Γ’ Εθνική
  • Τοπικό Ποδόσφαιρο
  • Μπάσκετ
  • Διεθνή
HI Sports
  • Αρχική
  • Ροή Ειδήσεων
  • Super League
  • Super League 2
Reading: Ήττα και στη Λαμία για τον Παναιτωλικό – Σε δύσκολη θέση ο Σούρερ
HI SportsHI Sports
Font ResizerAa
  • Ροή Ειδήσεων
  • Παναιτωλικός
  • Super League
  • Super League 2
  • Γ’ Εθνική
  • Τοπικό Ποδόσφαιρο
  • Μπάσκετ
  • Διεθνή
Search
  • ΑΡΧΙΚΗ
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
    • Champions League
    • Europa League
    • conference league
    • euroleague
    • Elite League
    • Formula 1
    • Basket League
  • ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
    • NBA
    • volley
    • play offs
    • play outs
Have an existing account? Sign In
Follow US
© HI Sports Network. All Rights Reserved.
HI Sports > Blog > Super League > Ήττα και στη Λαμία για τον Παναιτωλικό – Σε δύσκολη θέση ο Σούρερ
Super LeagueTop StoryΠαναιτωλικός

Ήττα και στη Λαμία για τον Παναιτωλικό – Σε δύσκολη θέση ο Σούρερ

Συντακτική Ομάδα Published 1 Οκτωβρίου 2023
Share
5 Min Read

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 1-0 στη Λαμία, από την τοπική ομάδα με γκολ του Καρλίτος από το 7ο λεπτό και η κατάσταση γίνεται εξαιρετικά δύσκολη, με το μέλλον του Σούρερ να είναι αβέβαιο μετά και το σημερινό στραβό αποτέλεσμα.

Με σύστημα 4-4-2 ξεκίνησε ο Γκάμπριελ Σούρερ τον Παναιτωλικό, τρίτο διαφορετικό σύστημα σε έξι αναμετρήσεις. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια, κεντρικό αμυντικό δίδυμο Οικονόμου και Μπρούνο Ντουάρτε, με τον Μαλή να έχει το ρόλο του δεξιού οπισθοφύλακα και τον Τορεχόν στα αριστερά. Στα χαφ για ακόμα ένα παιχνίδι οι Μπαλτασάρα και Πέρεζ. Στα δεξιά της επίθεσης ο Σενγκέλια, αριστερά ο Φρεντ Ντουάρτε και δίδυμο στην κορυφή Καρέλης – Ζοάο Πέδρο.

Κακό ξεκίνημα για τον Παναιτωλικό με τον Λόνγκο να σεντράρει από τα δεξιά και τον Καρλίτος στην καρδιά της περιοχής ανενόχλητος με κεφαλιά ψαράκι να γράφει το 1-0 μόλις στο 7′ για την Λαμία. Ο Παναιτωλικός για ακόμη μια φορά φανέρωσε τα σοβαρά αμυντικά του προβλήματα όπως και στη φάση του 13ου λεπτού, με το λάθος στη μεσαία γραμμή, και τον Τσιλούλη από πάσα του Καρλίτος να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, αλλά το πλασέ του να περνάει λίγο άουτ.

You Might Also Like

img 0904 1200x800 jpg
Ιδανική πρεμιέρα για τον Παναιτωλικό, 3-1 τον Αστέρα στο Αγρίνιο!
Προαναγγελία αγώνα: Παναιτωλικός-ASTERAS AKTOR

Ο Παναιτωλικός από εκείνο το σημείο κι έπειτα κυκλοφόρησε τη μπάλα, είχε την κατοχή και προσπαθούσε να βρει τρόπους να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα, αλλά έλειπε το καθαρό μυαλό και η καλή τελική επιλογή. Στα μοναδικά σουτ που επιχειρήθηκαν από πλευράς Παναιτωλικού στο 12′ και 38′, ο Μπαλντασάρα και στις δύο περιπτώσεις έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ. Το δίδυμο Καρέλης – Πέδρο δεν κατάφερε να γίνει απειλητικό μπροστά από την εστία του Κοσέλεφ και το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με το προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός πίεσε ακόμα περισσότερο για την ισοφάριση με τον Ζοάο Πέδρο να πλασάρει εντός μικρής περιοχής και τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει. Την μεγαλύτερη ευκαιρία του την έχασε ωστόσο με τον Καρέλη στο 51ο λεπτό έπειτα από παράλληλη μπαλιά στην περιοχή από τον Σενγκέλια, ο Καρέλης ολομόναχος απέναντι από τον κίπερ της Λαμίας, πλάσαρε άουτ. Μία μοναδική ευκαιρία, που ενδεχομένως άλλαζε και τη ροή του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός είχε στο μισό τη Λαμία και έπαιζε κυρίως από την αριστερή πλευρά με Ντουάρτε και Τορεχόν να συνεργάζονται συχνά πυκνά. Πολλά χιλιόμετρα και στον άξονα από τον Πέρεζ που είχε σουτ άστοχο στο 67ο λεπτό. Τις πρώτες του αλλαγές ο Σούρερ τις έκανε στο 70ο λεπτό με τους Χουάνπι και Ξενιτίδη να παίρνουν τη θέση των Μπαλντασάρα και Φρεντ Ντουάρτε αντίστοιχα. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα έπεσε ο ρυθμός του Παναιτωλικού και προσπαθούσε με ανορθόδοξο τρόπο να βάλει τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 81′ ο Καρέλης, έπειτα από πάσα του Πέδρο, από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, σούταρε άστοχα. Στο 86ο λεπτό Ντίας και Βοίλης πέρασαν στο ματς αντί των Πέρεζ και Σενγκέλια αντίστοιχα. Στα τελευταία λεπτά κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχίες και τα πολλά φάουλ. Η τελευταία καλή στιγμή ανήκε στη Λαμία με την διπλή ευκαιρία των Σίντκλεϊ και Ακούνια (87′), με τον Καπίνο αρχικά να αποκρούει και στη  συνέχεια ο Ακούνια να στέλνει τη μπάλα άουτ. Η τελευταία αλλαγή του Σούρερ ήταν ο Μαυρίας στη θέση του Τορεχόν στο 90+3′ ο οποίος τραυματίστηκε σε σύγκρουση με τον Σαντάνα.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε με τον Παναιτωλικό να γνωρίζει μια ακόμα οδυνηρή ήττα που τον αφήνει στους 3 βαθμούς και στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο γήπεδο της Λαμίας, βρέθηκαν περίπου 50 φίλαθλοι του Παναιτωλικού που ταξίδεψαν από το Αγρίνιο για να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα, ανάμεσά τους και αυτοί που ταξίδεψαν από Αθήνα για τον Παναιτωλικό.

TAGGED:game7lamiapanetolikossuperleague
Share This Article
Facebook Twitter Email Copy Link Print
Previous Article Παναγρινιακός – Ναυπακτιακός: Οι δηλώσεις των προπονητών (video)
Next Article Σούρερ: “Δεν νομίζω πως ο αντίπαλος είχε τον έλεγχο, απλά η λεπτομέρεια στο γκολ έκανε τη διαφορά”
banner enosi agriniou 400
banner smartkids

ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

estec panet 1200x700 png (1)
Super LeagueTop StoryΠαναιτωλικός

Παναιτωλικός – Αστέρας: Θέλει να μπει δυναμικά στο νέο πρωτάθλημα ο Τίτορμος

By Συντακτική Ομάδα 23 Αυγούστου 2026
7061953 222945
Super LeagueTop Story

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στη Super League

By Συντακτική Ομάδα 23 Αυγούστου 2026
1602
Super LeagueΔιεθνήΜεταγραφές

Ομάρ Ρίτσαρντς: Ο Άρης ανακοίνωσε τη μεταγραφή

By Συντακτική Ομάδα 21 Αυγούστου 2026
doiranlis
Super LeagueSuper League 2Μεταγραφές

Δοϊρανλής: Η Κηφισιά ανακοίνωσε τη μεταγραφή από τον Πανσερραϊκό

By Συντακτική Ομάδα 21 Αυγούστου 2026
Super League

Ορίστηκε το Παναιτωλικός-Καλαμάτα για την 2η αγωνιστική της Super League, το Σάββατο 29/08

By Συντακτική Ομάδα 21 Αυγούστου 2026
panetolikos 1 1200x830
Super LeagueΓενικάΠαναιτωλικός

Το ιατρικό επιτελείο του Παναιτωλικού για τη σεζόν 2026-2027

By Συντακτική Ομάδα 21 Αυγούστου 2026

Sport News

  • Παναιτωλικός
  • Γενικά
  • Ελλάδα
  • Διεθνή

Socials

Facebook Twitter Youtube

Προσωπικά Δεδομένα

  • Ποιλιτκή Cookies
  • Πολιτική απορρήτου & συμμόρφωση GDPR
  • Ταυτότητα
  • Διαφημιστείτε μαζί μας
  • Newsletters
Powered by WordPress
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?